شیعه دیتا:مقدمه

از شیعه دیتا

شیعه‌دیتا یک پایگاه دادهٔ ثانویهٔ با موضوع مکتب اهل بیت(ع)، مشارکتی و چندزبانه، جهت جمع‌آوری داده‌های ساخت‌یافته در حوزه شیعه و شیعیان برای کمک به ویکی شیعه، انبار ویکی‌شیعه(کامانز)، ویکی تراث و همهٔ افرادی است که میخواهند در حوزه شیعه دانشی کسب کنند.

چیستی شیعه‌دیتا

مشارکتی: اطلاعات در شیعه‌دیتا توسط کاربرانش، یعنی کسانی که پیرامون قوانین ایجاد محتوا و مدیریت داده‌ها در شیعه‌دیتا تصمیم می‌گیرند، افزوده و نگهداری می‌شوند. بعضی از اطلاعات هم توسط ربات‌ها وارد می‌شوند. با اینحال، در نظر داشته باشید که شیعه‌دیتا تحت نظارت مستقیم مجمع جهانی اهل بیت(ع) است و صحت و سقم داده‌ها دائما کنترل می‌شوند. چندزبانه‌: ویرایش، استفاده، مشاهده و بازنشر داده‌ها به‌صورت کاملاً چندزبانه انجام می‌شود. اطلاعات واردشده به هر زبانی که باشد، بلافاصله به همهٔ زبان‌های دیگر در دسترس خواهد بود. ویرایش به هر زبانی ممکن است و از آن استقبال می‌شود. پایگاه دادهٔ ثانویه: شیعه‌دیتا نه‌تنها اظهارنظرها (statements)، بلکه منابع آن‌ها و پیوند به دیگر پایگاه‌های داده را نیز ذخیره می‌کند. این نشان‌دهندهٔ تنوع دانش موجود و پشتیبانی از اندیشهٔ اثبات‌پذیری است. با موضوع مکتب اهل بیت(ع): شیعه‌دیتا متمرکز در حوزه داده های اسلامی با رویکرد مکتب اهل بیت(ع) است. جمع‌آوری داده‌های ساخت‌یافته: شیعه‌دیتا داده‌ها را به‌صورت ساخت‌یافته جمع‌آوری می‌کند که بازنشر آسان داده‌ها را ممکن می‌کند و به رایانه‌ها امکان پردازش و «فهمیدن» ساده‌تر آن‌ها را می‌دهد.

شیعه‌دیتا چطور کار می‌کند؟

این مخزن انبار مرکزی برای داده‌هایی از منابع مختلف خصوصا ویکی‌شیعه است که به این مخزن متصل می‌شوند و می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. با نگهداری داده‌ها به صورت پویا در شیعه‌دیتا دیگر نیازی به نگهداری آن در تک تک پروژه‌ها نیست. به عنوان مثال آمارها، تاریخ‌ها، مکان‌ها و سایر داده‌های مشترک در شیعه‌دیتا گرداوری می‌شود.

مخزن شیعه‌دیتا

مخزن شیعه‌دیتا دربردارندۀ آیتم‌هایی است که هر کدام می‌توانند یک برچسب و یک توضیح به‌همراه تعداد دلخواهی نام مستعار داشته باشند. آیتم‌ها به صورت اختصاصی با پیشوند Q و در ادامه یک عدد مشخص می‌شوند مثل شیعه (Q332).

اظهار نظرها (به انگلیسی:statements) ویژگی‌های یک آیتم را توصیف می‌کنند و از خصوصیت و مقدار تشکیل شده‌اند. در شیعه‌دیتا خصوصیت‌ها با یک عدد دارای پیشوند P مشخص می‌شوند اثر (ها) (P62).

برای یک شخص می‌توانید خصوصیتی را بیفزایید که مشخص کند در کجا تحصیل کرده است. برای بنای مذهبی می‌توانید با یک خصوصیت موقعیت مکانی آن را از نظر طول و عرض جغرافیایی مشخص کنید.

این اطلاعات به زبان‌های مختلف ارائه می‌شوند حتی اگر داده‌ها از زبان دیگری آورده شده باشد. هنگام دسترسی به این مقدارها، آنچه در ویکی‌های مختلف نشان داده می‌شود داده‌های بروزرسانی‌شده است.


کار کردن با شیعه‌دیتا

برای استفاده از شیعه‌دیتا ابزارهای درونی و بیرونی بسیاری وجود دارد.

کوئری شیعه‌دیتا و رزوناتور دو ابزار برای جست‌وجو هستند. صفحهٔ ابزارها فهرستی از پروژه‌های خوب است. علاقه‌مندان به ویکی‌ها می‌توانند با استفاده از رابط کاربری لوآ اسکریبونتو به داده‌های صفحات خود دسترسی پیدا کنند. با استفاده از واسط کاربر شیعه‌دیتا می‌توانید همهٔ داده‌ها را به‌طور مستقل بازیابی کنید.

چگونه می‌توانم کمک کنم؟

برای آغاز کردن ویرایش‌ها. ویرایش کردن بهترین راه برای یاد گرفتن ساختار و مفهوم‌های شیعه‌دیتا است. آگاهیم که گروه‌های بسیار مختلفی خواهان همکاری با شیعه‌دیتا‌اند. پیش از آن حتما صفحات راهنما را با دقت بخوانید تا با نحوۀ عملکرد کنونی شیعه‌دیتا‌ آشنا شوید. اگر سوالی دارید از تیم توسعه بپرسید.